in the Royal air force 1940-1945
bombercrewlogo.jpg
Outstanding page and forum dedicated to wartime RCAF bomber units
ARbanner800transparent.png
Great group of the people who helping relatives of fallen & missing airmen from 1939-45.
They are preserving the memories, photographs and documents of those who paid the ultimate sacrifice.
Brand new blog dedicated to French campaign 1940 by Mathieu Comas
gora.jpg
High quality web dedicated to Polish Air Force during WW2
Great site about private Aero museum in Martin-Tomcany, Slovakia
 FCAFA

FCAFA

Free Czechoslovak Air Force - Remembering the Czechoslovaks who served in the RAF in World War II

W/Cdr Jindřich BREICETL, DFC (82537)

W/Cdr Jindřich Breicetl, DFC (82537) - obrázek

W/Cdr Jindřich Breicetl, DFC (82537) - obrázek

No. 311 squadron

 Pilot, veliteľ 311. perute (1.2.1943 - 21.8.1943)

Nar.: *15.7.1913 Líšeň       

Zom.: 21.8.1943 Biskajský záliv (KIA)

 

                Budúci veliteľ 311. Československej bombardovacej perute Jindřich Breicetl sa narodil 15.7.1913 v Líšni pri Brne. V rokoch 1924-1931 navštevoval II. českú štátnu reálku v Křenovej ulici v Brne. Po maturite nastupuje na prezenčnú voj. Službu, tu nastúpil do školy pre dôstojníkov pechoty v zálohe pri 7. Divízií, ktorú absolvoval v rokoch 1931-32 v Olomouci a v Uherskom Hradišti. Rozhodol sa však pre kariéru dôstojníka z povolania a v rokoch 1932-34 študoval na Voj. Akadémií v Hraniciach na Morave. Po ukončení VA v hodnosti poručíka pechoty je menovaný veliteľom čaty, Hraničiarskeho práporu 7 vo Frývaldove (dnes Jeseník). Po krátkom čase na vlastnú žiadosť absolvoval aplikačný letecký kurz v Prostejove a získal kvalifikáciu leteckého pozorovateľa.

            Od 31.7.1935 sa stal dôstojníkom letectva z povolania, a nastúpil službu u Leteckého pluku 3 "Generála M. R. Štefánika" v 10. pozorovacej letke v Nitre. Tu absolvoval ďalší kurz a to kurz lietania v noci pre pozorovateľov. Následne od januára 1938 vykonal trojmesačný pilotný výcvik u cvičné letky v Piešťanoch. Po ukončení výcviku je Jindřich Breicetl povýšený do hodnosti nadporučíka a stal sa pobočníkom veliteľa IV/3 perute škpt. Justína Ďuranu. V priebehu septembrovej mobilizácie 1938  slúžil J. Breicetl ako nižší dôstojník v 64. zvednej letke na Troch Duboch.

Z okupovanej vlasti odišiel 1.7.1939 v priestore Moravskej Ostravy v rámci 11 člennej skupiny leteckých dôstojníkov. 5.7.1939 sa prezentuje na Čs. konzuláte v Krakove. Z Poľska sa loďou Castelholm preplavil do  cieľového prístavu Calais vo Francúzsku, kam sa doplavil 2.8.1939. Až do vypuknutia vojny pôsobil v kasárňach v Nanterre. V októbri 1939 zahájil výcvik v Tours, od januára 1940 absolvoval stíhací výcvik v Chartres, od apríla sa zase precvičuje na pilota bitevných lietadiel v Chateauroux. Nakoniec však do operačnej činnosti nezasiahol.

Z Francúzska evakuoval z Bordeaux loďou Ary Scheffer, ktorá doplávala 23.6.1940 do britského prístavu Falmouth. Odtiaľ postupne cez Liverpool, Warrington a Bridgnorth s ďalšími letcami do RAF Depot Innsworth Lane. 17.7.1940 sa presúva  do Czechoslovak Depot v Cosforde.

Do RAF VR bol prijatý 29.7.1940 v hodnosti Pilot Officer a 2.8.1940 sa stal príslušníkom 311. Československej bombardovacej perute v Honingtone. Následne je povýšený do hodnosti Flight Lieutenant.

Svoj prvý operačný let (Brémy) vykonal 8.10.1940. Počas operačného pôsobenia v 311 peruti bol od 2.7.1941 do 20.8.1941 veliteľom B-letky tejto perute. Do 1.9.1941 dokončil svoj prvý operačný turnus, kedy sa zúčastnil náletu na Kolín nad Rýnom, ktorý bol jeho 42. operačným letom (205,15 hod.). Pre F/Lt Jindřicha Breicetla následoval zaslúžený operačný odpočinok. 16.12.1941 je S/Ldr Jindřich Breicetl  menovaný veliteľom ITF - Initial Training Flightu v rámci 1429. čs. operačnej výcvikovej letky (No 1429 COTF). Od 24.4.1942 sa stal veliteľom celej 1429. čs. operačnej výcvikovej letky (No 1429 COTF). Za svoju príkladnú operačnú činnosť bol S/Ldr Jindřich Breicetl  24.9.1942 ocenený Záslužným leteckým krížom DFC.

            20.4.1942 sa už v hodnosti Wing Commander, Jindřich Breicetl stáva veliteľom 311. Československej bombardovacej perute.  V tomto období pod jeho velením podstúpila 311. peruť náročné prezbrojenie, výcvik na novej technike, ktorou sa stali štvormotorové bombardéry typu Liberator GR.Mk.V. Prvá protiponorková patrola 311. perute dňa 21.8.1943 skončila tragicky. Úspešný veliteľ W/ Cdr Jindřich Breicetl bol s Liberatorom GR.Mk.V BZ780 (O) zostrelený nad Biskajským zálivom diaľkovými stíhačmi Me 110 od II/ZG1. Telá celej posádky (1. Pilot W/Cdr Breicetl, 2. Pilot F/O Fencl, navigátor F/O Pavelka, rádiotelegrafisti, P/O Mrázek, F/Sgt Pizúr, Sgt. Felkl, strelci F/Sgt. Halada a W/O Jakš) vody Biskaja nikdy nevydali.

            Jindřich Breicetl padol v čs. hodnosti štábny kapitán, posmrtne bol niekoľkokrát povýšený, 26.10.1946   na majora letectva in memoriam, 1947 na podplukovníka letectva in memoriam, 1991 na plukovníka letectva in memoriama nakoniec v roku 1992 na  generálmajora in memoriam.

12.02.2008 09:11:05
munro
photo.jpg
To Airmen biographies section was added story of Cpl Ján BARCAJ from 310 and 311 squadron. Thank you very much to Ing. Dušan Ruppeld for adaptation of this story.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (4544 | 35%)
Ne (4110 | 31%)
in the Royal air force 1940-1945
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one